Nova en Marescha zaten in de Tweede Kamer

Maandag 11 april 2022 stond de Tweede Kamer in het teken van jongeren en politiek. Tachtig jongeren uit heel Nederland namen plaats op de blauwe zetels voor het Nationaal Jeugddebat. Zij discussieerden met Kamerleden over seksueel overschrijdend gedrag, kansenongelijkheid in het onderwijs, zelfdodingsgedachten en de woningmarkt. Het debat werd voorgezeten door Kamervoorzitter Vera Bergkamp.

Nova en Marescha waren erbij. Ze werden geselecteerd toen ze in januari 2022 deelnamen aan het Provinciaal Jeugddebat. Ze konden zelf thema’s aandragen waarover ze wilden debatteren. Alle deelnemers werden opgedeeld in vier fracties: geel, groen, rood en blauw. De afgelopen maanden volgden ze trainingen. Samen met hun fractieleden hebben Nova en Marescha het debat voorbereid.

Fractie blauw

Marescha: ‘Onze fractie mocht in debat met Kamerlid Gert-Jan Segers (ChristenUnie, portefeuille Onderwijs). Onze visie is om binnen 5 jaar kansenongelijkheid in het onderwijs te verminderen. We willen een buddysysteem opzetten om mensen aan elkaar te koppelen zodat ze elkaar bijles kunnen geven zonder dat er betaald moet worden. Ook moeten jongeren de kans krijgen om met de onderwijsinspectie te praten over hun school. Gert-Jan Segers heeft toegezegd dit onderwerp in het volgende debat aan te kaarten. Daarna horen we wat er verder gaat gebeuren.’

Fractie groen

Nova: ‘Wij gingen in debat met Maarten van Ooijen, staatssecretaris van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, over zelfmoordgedachten. De visie van onze fractie is om zelfdodingsgedachten onder jongeren binnen 5 jaar te verminderen. Dit kan waargemaakt worden door snoezellocaties. Dit is een plek waar onder andere gepraat kan worden over je gedachtes. Tijdens het debat werden veel vragen gesteld, bijvoorbeeld over de kosten. We zijn uitgenodigd om nog een keer te praten met Maarten van Ooijen en we mogen een kijkje nemen bij 113.’

Marescha en Nova: ‘Het was een super gave dag! Het is iets wat we nooit meer gaan vergeten. We waren zenuwachtig, maar het is allemaal goed gekomen. Onze voorstellen werden goed ontvangen. De bewindspersonen stelden kritische vragen en dat leidde tot een mooi debat. Dat was ook terug te zien in de toezeggingen. Over de onderwerpen gaat gepraat worden tijdens de komende debatten en sommige fracties zijn zelfs uitgenodigd om nog een keer langs te komen. Fantastisch!‘